About us

Projektory do kina domowego


Jakość obrazu w kinie domowym zależy przede wszystkim od jakości zastosowanego projektora. Najważniejszymi parametrami tych urządzeń są:  jakość optyki, jakość matrycy, rozdzielczość oraz poziom hałasu. Dość ważnymi cechami projektora są również: gwarancja na lampę, żywotność lampy oraz łatwość instalacji.

Kontrast wbrew powszechnej opinii nie może być i nie jest najważniejszym parametrem mającym bezpośredni wpływ na jakość obrazu. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze podawany przez producentów kontrast jest mierzony metodą on/off to jest stosunkiem pola maksymalnie jasnego (Full on) do pola maksymalnie ciemnego (Full off) i niewiele mówi o możliwości subtelnego wyświetlania odcieni kolorów (gradacja). Co więcej, niektórzy producenci wyliczają kontrast jako stosunek bieli na maksymalnych ustawieniach do czerni przy minimalnych ustawieniach, co powoduje, że wartość kontrastu nie jest możliwa do uzyskania w domowych warunkach projekcyjnych. Należy również pamiętać, że oko ludzkie jest w stanie rozróżnić kontrast jedynie do wartości 300:1. Z drugiej strony nawet niewielka ilość oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym powoduje, że kontrast wynikający ze specyfiki urządzenia ulega drastycznemu pomniejszeniu.  Podstawową sprawą przy projektowaniu kina domowego staje się zatem nie kontrast samego urządzenia ale warunki projekcyjne, czyli: zaciemnienie pomieszczenia, kolor ścian oraz jakość ekranu projekcyjnego. Reasumując: projektor o podawanym kontraście 100.000:1 będzie lepszy od projektora o kontraście 10.000:1 jednakże trudno będzie dostrzec różnicę w obrazie porównując z projektorem o kontraście np. 70.000:1. Więc równie ważnym co jakość projektora jest przygotowanie odpowiednich warunków do projekcji. W przypadku projektorów kontrast jest odwrotnie proporcjonalny do jasności. Należy mieć również na uwadze fakt, że ekran jest koloru białego więc każde światło pochodzące ze źródła innego niż projektor spowoduje odbarwienie/wyblaknięcie kolorów. 

 

FullHD a FullHD. Często pomimo zastosowania matryc o tych samych rozdzielczościach lub wręcz takich samych matryc widać wyraźne różnice pomiędzy projektorami. Najczęstszym powodem jest zastosowanie taniej optyki niskiej jakości. Klient sugerując się danymi katalogowymi nie widzi różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami, również przy wyświetlaniu obrazu o szerokościach poniżej 1,5m nie widać większych różnic. Braki w jakości zaczynają być widoczne przy ekranach powyżej 1,7m szerokości, zaczyna być wtedy widoczna słaba jednorodność lub niemożliwość jednoznacznego ustawienia ostrości.

Kolejnym ważnym parametrem jest poziom hałasu generowany przez urządzenie. Najlepsze urządzenia są w stanie wygenerować hałas na poziomie zaledwie 17db w trybie kinowym, pozwala to bez reszty delektować się treścią filmu i najsubtelniejszymi niuansami ścieżki dźwiękowej.

Warto wspomnieć jeszcze o drugim parametrze, który błędnie jest brany przez Kupujących jako najważniejszy przy wyborze projektora do kina domowego, o jasności. Parametr ten jest istotny w projektorach prezentacyjnych w których najważniejsza jest duża czytelność obrazu w oświetlonym  w pomieszczeniu, a nie liczy się kontrast i nasycenie kolorów. W kinie domowym szczególną rolę odgrywa kontrastowy, soczysty obraz, a więc możliwy do uzyskania jedynie przy minimalnym oświetleniu. W takim przypadku jasność projektora nie powinna być większa niż kilkaset ANSI lumenów by w zaciemnionym pomieszczeniu wyświetlany obraz nie raził w oczy. Z tego też względu projektory dedykowane do kina domowego są tak projektowane, aby optymalne z punktu widzenia kontrastu i ekonomii warunki projekcji osiągnąć w trybie oszczędnym pracy lampy. Tryb standardowej pracy lampy jest stosowany tylko w awaryjnych sytuacjach, gdy z jakichś względów nie możemy lub nie chcemy wyłączyć oświetlenia lub oglądamy przy świetle dziennym. Należy pamiętać, że niemożliwe jest wtedy osiągnięcie maksymalnej jakości projekcji oferowanej przez dany sprzęt

Przy wyborze projektora należy także zwrócić uwagę na żywotność lampy (głównie w trybie oszczędnym gdyż ten jest najczęściej używany) oraz  gwarancję na lampę.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić czy wstępnie wybrany projektor posiada takie cechy optyczne, które umożliwią na zainstalowanie projektora w wybranym przez nas miejscu. Trzeba tu powiedzieć o takich cechach jak: zakres zoomu optycznego oraz możliwość mechanicznego przesunięcia obiektywu w pionie i/lub w poziomie (lens-shift).

Dzięki naszej bogatej ofercie projektorów, dostępności magazynowej oraz fachowej poradzie jesteśmy w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny – pomożemy w doborze optymalnego sprzętu zarówno jeśli chodzi o jakość obrazu jak i możliwości instalacji w wybranym miejscu w Państwa kinie domowym. 


Poznaj technologię wyświetlania obrazu z najwyższej półki:

Producent:
Jasność: od: do: ANSI Lumenów
Rozdzielczość:
Technologia:
Format obrazu:
Waga: od: do:

Projektory do kina domowego

Mitsubishi-HC7800D

1500 ANSI Lumenów

FullHD 1920x1080

Technologia: DLP

Waga: 5.6 kg

Panasonic-PT-AH1000E

2800 ANSI Lumenów

1980x1080

Technologia: LCD

Waga: 8.7 kg

Panasonic-PT-AT6000E

2400 ANSI Lumenów

1980x1080

Technologia: LCD 3D

Waga: 8.7 kg

Epson-EH-TW5900

2000 ANSI Lumenów

FullHD 1920x1080

Technologia: 3LCD

Waga: 6 kg

Mitsubishi-HC3200

1100 ANSI Lumenów

Full HD (1920x1080)

Technologia: DLP

Waga: 3.6 kg

Mitsubishi-HC3900

3000 ANSI Lumenów

Full HD (1920x1080)

Technologia: DLP

Waga: 3.6 kg

Mitsubishi-HC4000

1300 ANSI Lumenów

Full HD (1920x1080)

Technologia: DLP

Waga: 3.6 kg