JVC DLA-Z1 Laser 4K HDR

Narodziny nowej generacji projektorów D-ILA o doskonałej jakości obrazu

 

jvc dla-z1

JVC przedstawia nowy projektor 4K D-ILA DLA-Z1 z najmniejszymi na świecie panelami D-ILA o rozdzielczości rzeczywistej 4K oraz laserowym źródłem światła "Blu-Escent"

 

JVC ogłosiła wprowadzenie nowego projektora kina domowego o pełnej rozdzielczości 4K. Projektor JVC DLA-Z1 będzie dostępny w Europie od końca listopada. Nowy projektor wyposażony jest w źródło światła laserowego Blu-Escent o jasności 3,000 lumenów z dynamiczną kontrolą poziomu światła (unikatową dla technologii laserowej) oraz żywotności 20.000 godzin pracy. Dzięki zastosowaniu nowego obiektywu dedykowanego do 4K oraz filtra Cinema o szerokiej gamie barw projektor wyświetla żywe obrazy 4K o niezwykłej jasności i jakości.

GŁÓWNE CECHY

Nowo-zaprojektowany panel D-ILA o rozdzielczości 4K

Pierwszy panel D-ILA o rozdzielczości 4K został opracowany przez JVC w roku 2000. Od tego czasu JVC stale rozwija tę technologię czego efektem jest tworzenie coraz mniejszych paneli D-ILA: 1,7 cala w 2004 oraz 1,27 cala w 2007, stając się wiodącą firmą w obszarze wideo wysokiej rozdzielczości.

Najnowsze panele D-ILA mają o 31% zredukowane odstępy między pikselami w stosunku do poprzednich generacji do 3.8㎛ i przekątna zredukowaną do 0.69cala, co oznacza, że są obecnie najmniejszymi paneli na świecie realizującymi wysokiej jakości obraz 4K (4096x2160 pikseli). Ponadto, dzięki użyciu technologii pionowej orientacji i techniki planaryzacji zmniejszono niepotrzebne rozpraszanie i dyfrakcję światła co ma bezpośredni wpływ na wysoki współczynnik kontrastu. Projektor JVC DLA-Z1 wykorzystuje trzy panele 4K D-ILA, każdy dedykowany dla koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. W rezultacie otrzymujemy szczegółowy obraz bez widocznej siatki, nawet przy dużych rozmiarach.

 

Wysoka jasność i długa żywotność z laserowego źródło światła "Blu-Escent"

 

Źródłem światła jest oryginalna technologia laserowa "Blu-Escent" od JVC wykorzystująca niebieską diodę laserową. Oznacza to wysoką jasność 3,000lm wraz długą żywotnością źródła światła 20.000 godzin.
Poprawa jasności umożliwiła zastosowanie ekranów o przekątnej przekraczającej 200cali, a zwiększenie szczytowej jasności w obrazach HDR zagwarantuje głębię obrazu jakiej jeszcze nie doświadczyłeś w kinie domowym.

4K_D-ILA_BLUEscent

Obraz
 High Definition, współczynnik kontrastu ∞: 1 realizowany przez dynamiczne zarządzanie światłem

Korzystając z diody laserowej poziom światła może być kontrolowany w czasie rzeczywistym. Oznacza to regulację jasności bez opóźnień w przeciwieństwie do konwencjonalnej regulacji mechanicznej dotychczas stosowanej (przysłony). Projektor JVC DLA-Z1 może odpowiednio kontrolować moc lasera w zależności od jasności sceny, tworząc obraz zbliżony do ludzkiej percepcji.
Ponadto dzięki kontroli mocy lasera przy zmianie sceny lub podczas identyfikacji sygnałów osiągnięty zostaje kontrast ∞:

Żywe obrazy utworzone z szerokiej palety barw

Połączenie laserowego źródła światła i nowego filtra Cinema umożliwiło uzyskanie szerokiej gamy kolorów 100% DCI P3 i ponad 80% pokrycia przestrzeni BT.2020. Gradacja nieba czy morza, szkarłatna czerwień róży, czy świeża zieleń drzew może być wyświetlana z wiernością barw nieznaną  przedtem. Rosnąca ilość materiałów 4K takich jak filmy UHD blu-ray wykorzystujących szeroki gamut kolorów sprawia, że koniecznością staje się obsługa szerokiej przestrzeni barw w projektorach

 

Nowy obiektyw wysokiej rozdzielczości dedykowany dla 4K

Uzupełnieniem panelu 4K D-ILA jest nowy szklany obiektyw z 18 elementami w 16 grupach oraz z aluminiowym tubusem obiektywu. W celu dostosowania do wyższej rozdzielczości 4K konstruktorzy powiększyli średnicę soczewki do 100 mm w porównaniu do poprzednich 65 mm, co zaowocowało uzyskaniem czystości i ostrości od środka aż po krawędzie obrazu. Utrzymano przy tym szeroki zakres przesunięcia (tzw. lens-shift) 100% w pionie, oraz 43% w poziomie[1]. Ponadto obiektyw zawiera 5 nieregularnych soczewek rozpraszających zgodnie z różnymi współczynnikami załamania światła R / G / B, dzięki czemu zminimalizowano aberrację chromatyczną i przesunięcie kolorów po przesunięciu obiektywu. Rezultatem jest precyzyjna projekcja grafik w rozdzielczości 4K.

 

Kompatybilność z HDR (High Dynamic Range)

Materiały HDR występujące między innymi na płytach Blu-ray UHD są to treści o rozszerzonym zakresie tonalnym jasności, 10bitowej gradacji kolorów oraz szerokim gamucie BT.2020 i wymagają spełnienia określonych wymogów od sprzętu wyświetlającego. Projektor JVC DLA-Z1 spełnia te wymagania posiadając wysoki współczynnik kontrastu z pokryciem przestrzeni barw BT.2020 80% oraz dynamiczną kontrolę źródła światła co w połączeniu z wysoką jasnością. Pozwala to w pełni cieszyć się obrazami HDR.

 

Nowy design stosowny do modelu z najwyższej półki

Symetryczna konstrukcja z zaakcentowaną centralną częścią z wysokiej jakości szczotkowanego aluminium. Czarna matowa farba ograniczająca refleksy w ciemnym pokoju kinowym. Dookoła  obiektywu pierścień podkreślający wielkość obiektywu ze złotym wykończeniem podkreślającym luksusowy charakter projektora. Taki jest nowy JVC DLA-Z1


Tylne wloty oraz wyloty z przodu obudowy ułatwiają elastyczny montaż w różnych warunkach, profesjonalny filtr powietrza gwarantuje zaś długą żywotność projektora.

dla-z1_luxury_design


GENEZA PRODUKCJI PROJEKTORA JVC DLA-Z1

Popyt na projektory 4K do kina domowego rośnie proporcjonalnie wraz ze wzrostem popularności materiałów 4K takich jak Blu-Ray UHD czy treści OTT (Over-The-Top). Od 2011, JVC położyło nacisk na rozwój projektorów z technologią e-shift w celu projekcji obrazów o rozdzielczości 4K.

Sytuacja zmieniła się nieco w 2016 wraz z powstaniem nowego standardu 4K z HDR (który może być uznany za rewolucję wizualną), a wraz z nim w tym samym czasie nowych materiałów video, nowych urządzeń źródłowych, nowych standardów transmisji (HDMI/HDCP). Spowodowało to rosnącą ilość zapytań o produkt, który byłby w stanie w pełni wyświetlać obrazy 4K z HDR. 
Odpowiedzią na zapotrzebowanie na najwyższą jakość obrazu jest nowy high-endowy i zarazem flagowy model JVC DLA-Z1 z nowo opracowanymi panelami D-ILA 4K oraz laserowym źródłem światła “Blu-Escent”.

Projektor JVC DLA-Z1 łączy wysoką rozdzielczość oraz technologie najwyższej jakości będące efektem wielu lat pracy inżynierów JVC czego owocem będą niezapomniane przeżycia w Twoim Kinie domowym.

 

 

 POZOSTAŁE CECHY

  • Pierwszy projektor na świecie z certyfikatem "THX Display" 4K - rozpoczęcie procesu certyfikacji
  • Dalsza ewolucja technologii poprawy rozdzielczości „Multiple Pixel Control” – nowy algorytm, zoptymalizowany dla urządzeń 4K może teraz produkować obrazy z drobnymi szczegółami, nawet po konwersji z pełnego obrazu HD.
  • Implementacja oryginalnej technologii JVC upłynniania ruchu "Clear Motion Drive", działająca również w 4K60P (4:4:4) uzupełniona technologią „Motion Enhance” Optymalizacja kontroli działania systemu optycznego D-ILA wraz z analizą charakterystyki obrazu znacznie redukuje występowanie artefaktów oraz rozmytego obrazu charakterystycznego dla obiektów w ruchu. Zastosowanie obu technologii skutkuje osiągnięciem wyrazistości i gładkości różnorodnych obrazów będących w ruchu.
  • Funkcja automatycznej kalibracji[2, dostosowująca parametry obrazu w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu projekcyjnym
  • Pre-formatowane tryby ustawień w zależności od modelu użytego ekranu projekcyjnego i charakterystyki powierzchni projekcyjnej optymalizujące kolorystykę i balans bieli
  • Tryb „Low Latency” zmniejszający Input Lag (opóźnienie) ze źródła
  • 10 banków pamięci pozwalających zarządzanie takimi parametrami jak ustawienia obiektywu (powiększenie optyczne, ostrość, lens-shift), zbieżność matryc, maskowanie obrazu w zależności od formatu obrazu czy specyfiki instalacji.
  • Najnowszy standard HDMI / HDCP2.2 dla obu wejść HDMI z przepustowością do 18Gbps.

 

jvc_dla-z1_high_end_laser_projector

 

[1] Gdy wyświetlany jest obraz w formacie 16:9

[2] W celu użycia funkcji Autokalibracji niezbędny jest sensor optyczny, specjalne oprogramowanie oraz kabel PC i LANWszelkich informacji oraz wsparcia dla produktów firmy JVC udzieli Państwu:

 

tl_files/proav/logoavnet.png Artur Kowalik
Dyrektor ds. dystrybucji
mobile: +48 602 406 252
e-mail: dystrybucja@av.net.pl 
Radosław Soroka
Product Manager
mobile: +48 734 460 303
e-mail: proav@av.net.pl