Podstawowe informację o KNX

tl_files/Produkty/KNX/header-1.png



W ostatnich latach standard instalacji elektrycznych budynków w Polsce zaczął dorównywać najbardziej zaawansowanym instalacjom w Europie. Technika automatyki budynkowej oparta na tradycyjnych rozwiązaniach takich jak włączniki naścienne, styczniki, regulatory, przestała być przyszłościowym oraz atrakcyjnym rozwiązaniem. W momencie, kiedy w jednym budynku zastosujemy automatykę oświetlenia, zaciemniania oraz kontrolę nad temperaturą, ilość okablowania potrzebna do zasilania i zarządzania wszystkimi urządzeniami rodzi wiele problemów natury technicznej oraz logistycznej ułożenia przewodów. Przyjmuje się, że wraz z dodawaniem kolejnych urządzeń, ilość okablowania rośnie w postępie geometrycznym.

W dobie ciągłego rozwoju technologicznego i powszechnego dostępu do zróżnicowanych systemów sterowań, to system musi dostosować się do potrzeb klienta, pozwalając mu na prawie dowolny zakres zmian funkcjonalności.

Dzięki zastosowaniu 3 podstawowych mediów połączeniowych, system pozwala na znaczące obniżenie ilości potrzebnego okablowania oraz na prostą i intuicyjną rozbudowę systemu.


 

tl_files/Produkty/KNX/bus.png

Ponadto w ostatnich latach nasilił się trend, by w trakcie zakupu nowych urządzeń lub całych instalacji zwrócić uwagę na energochłonność urządzeń. Ma to znaczący wpływ na ochronę środowiska oraz koszty eksploatacji. Decydujemy się na urządzenia wyposażone w nowe technologie, które są droższe, ale w ogólnym rozrachunku w trakcie eksploatacji generują niższe koszty.

 

 

Wszystkie powyższe aspekty wzięto pod uwagę w trakcie projektowania urządzeń KNX/EIB, co czyni instalacje oparte na tym systemie:

- łatwe w obsłudze 

- z możliwością nieograniczonej rozbudowy

- możliwością zmiany funkcjonalności w każdym momencie

- energooszczędne

- bezpieczne